Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejznámější světové linie v původech sportovních koní - Ramiro

25. 11. 2015

Václav Štěrba

Historie lidstva je protkána soužitím s největším pomocníkem, kterým byl kůň. Jeho využití bylo povětšinou hlavně spojeno s dějinami vojenství a podle toho se i zaměřoval chov koní. V době rytířského středověku byli chováni převážně koně chladnokrevní, kteří byli dostatečně silní na to aby unesli několika metrákového rytíře s těžkou zbrojí. Vynálezem střelných zbraní naopak se začali užívat teplokrevní koně kvůli rychlím přesunům vojska. Novodobé dějiny přivedli koně, ve spojení s člověkem, do důstojnější role, kdy se stává partnerem při zábavě a sportu. Nejrozšířenějším využitím koně je sportovní jezdectví, které v posledních čtyřiceti letech dosáhlo ohromného rozvoje. A zároveň s rozvojem této jezdecké disciplíny dochází též k dynamickému  rozvoji chovu koní. Jsou dnes již běžně používány nejnovější technologie reprodukce včetně inseminace čerstvým a hluboce zmrazeným spermatem a embryotransferem, kdy jedna klisna může v jednom roce zplodit i několik embryí, které za ní odchovají geneticky méně hodnotné matky příjemkyně. Zrovna tak nesporné výhody inseminace, kdy při běžné přirozené plemenitbě je jeden kvalitní hřebec schopen připustit pouze max. 50-60 klisen a to jenom v určité oblasti s ohledem na dopravu klisen. Zatím co inseminace umožňuje připuštění až několika set klisen za rok, umožňuje zachovat semeno vynikajícího hřebce při hlubokém zmrazení i několik desítek let a v neposlední řadě tato technologie je naprosto bezpečná jako prevence přenosu různých nakažlivých nemocí spojených s přirozenou plemenitbou. Poslední skok v technologickém pokroku je využití klonů vynikajících plemeníků, kteří jsou buď již mrtví nebo jsou úspěšní ve sportu. Klon je identicky stejný  jedinec jako předloha. Na světě v současnosti již pouští přes dvacet klonů těch nejlepších plemeníků. Tyto moderní technologie použité v plemenitbě koní byly příčinou ohromného genetického pokroku, ale to nebyla jediná cesta. Ruku v ruce, aby mohla být prověřena sportovní výkonnost potomstva, začaly chovatelské organizace v Evropě a na světě pořádat různé přehlídky a výkonnostní zkoušky koní. Tím mohli být vybráni nejlepší jedinci a přísnou selekcí byli dále do chovu zařazováni jenom ti nejlepší. Cílem mojí práce je představit nejlepší chovné linie hřebců, které v současnosti působí  v chovu sportovních koní. Jsou to linie založené hřebci Almé Z, Cor de la Bryére, Langraf I, Ramiro. O kterých se dá bez nadsázky říct, že je v současné době najdeme v pedigree všech nejlepších sportovních koní na světě.

ramiro-z.jpg Ramiro Z

Holštýnský plemeník Ramiro Z rozšířil krev svého děda, angloaraba Ramzese, po celém světě. Narodil se v roce 1965 ve vestfálském hřebčíně  Vornholz, kam byla jeho matka Valine (Cottage Son xx) prodána jako březí po hřebci Raimond. Valine sama absolvovala parkurovou kariéru pod jménem Corrale a Ramiro zůstal jejím jediným potomkem. Stal se rezervním vítězem körungu, zvítězil ve výkonnostních zkouškách hřebců (HLP) a poté jednu sezonu připouštěl ve Vestfálsku. Z tohoto ročníku vzešla dvě skvělá hříbata, sice s vestfálským vítězem , ale holštýnskou krví: klisna Fatinitza 6 ( později Donau), mezinárodně úspěšná s Fritzem Liggensem a později s Thomasem Frühmanem, a körovaný hřebcem Romanow , který se dožil 30 let a sám výborně startoval v mezinárodních parkurech.

V roce 1969 připouštěl Ramiro na renomované stanici v Siethwende, kde zanechal vynikající chovné klisny a tři plemeníky. Po návratu do Vornholzu si mohutného hřebce vzal na starosti Fritz Ligges. Ramiro s ním sbíral mezinárodní triumfy, vyhrával Velké ceny stejně jako soutěže mohutnosti nebo skákání na čas. Kariéra Ramira a jeho dcery Fatinitzy probíhala částečně paralelně. Ne zřídka se stalo, že oba získali umístění ve stejné soutěži. V sezoně 1974 připustil Ramiro jen jednu klisnu a z toho spojení se narodil další vyjimečný skokan mezinárodní třídy- plemeník Rodney. V jeho sedle opět exceloval Fritz Ligges, stejně tomu bylo i u dalších Ramirových potomků, s Ramzesen se zúčastnil olympiády v Los Angeles 1984 ( náhradním koněm byl Rodney) a jezdil i výbornou klisnu Ramiros Girl.

Po ukončení sportovní kariéry připouštěl Ramiro v letech 1976-9 v Aschebergu-Herbernu a v roce 1980 odešel do zahraničí. Připouštěl v nyní pravděpodobně nejlepším světovém hřebčíně Zahgersheide (BEL) a v holandsku. Všude produkoval špičkové potomky jako na běžícím pásu, stačí jmenovat dvojnásobnou vítězku spolkového šampionátu skokových koní  Almox Rosellu G (L. Gössing a L. Beerbaum), klisny Ramiru, Rivu ( obě ( L. Gössing), valachy Ralfa 5 ( U. Meyer von Bextem), Rolexe (L. Nieberg), či Rinnetouka Z ( P. Reymarkers) a konečně nezapomenutelnou Ratinu Z, která byla s P. Reymarkersem druhá ve skoku jednotlivců na olympiádě v Barceloně 1992. Po té ji začal jezdit L. Beerbaum, zvítězili spolu ve finále Světového poháru 1993, získali spolu zlatou medaili v družstvech na MS a v roce 1996 vyhráli Velkou cenu Cách. V témže roce získala Ratina Z zlatou medaili ve skoku družstvech na olympiádě v Atlantě. Přestože obě kola absolvovala čistě , těžce se zranila a z očekávaného vítězství v jednotlivcích nezbilo nic. Po dlouhé rokonvalescenci dokázala ještě zvítězit na ME. Nyní si užívá důchodu ve výbězích Beerbaumovi stáje v Riesenberku.

horse_rasso-big.jpg Rasso

Známý plemeník Rasso (Ramiro/Fiffikus) se narodil v roce 1971 ve Vestfálsku a jeho původní jméno zní Ratibor. Ze strany matky je polobratrem velmi úspěšného mezinárodního skokana Rochuse 5 (po Roderich). Zvítězil v hlavním bavorském körungu a stal se nejvýznamnějším bavorskýn plemeníkem nedávné minulosti. Léta se držel ve špičce všech německých plemeníků. Produkoval výborné syny, prémiované klisny i mezinárodní sportovní hvězdy- černá hnědka Rubirosa ( R. Moll, později R. Schneider) šla od úspěchu k úspěchu, Ralf Schneider s ní byl i mistrem SRN mladých jezdců 1991 a 1992, navíc získal bronzovou medaili na ME v Donaueschingen 1991.

horse_report_i-big.jpg Report I

Rassův vrstevník Report I (Ramiro/Jäger) se stal zemským plemeníkem ve Warendorfu, proslavil se skvělými sportovci Rolls Roycem 2 ( H. Eufinger) a především Rush Onem 4 ( L. Beerbaum). I v ČR je známý plemeník Reform-R ( Report II/Glander), vítěz skokové části HLP, mezinárodně úspěšný v parkurech stupně S-T, vítěz při CSIO-W Hortobagy, šestý ve Velké ceně na CSIO-W Praha a pátý na CSIO-W v rakouském Grazu.

horse_raphael-big.jpg Raphael

Pravděpodobně nejúspěšnějším Ramirovýn synem se stal Raphael (matka po Abhang I), narozený v roce 1979. Na körungu získal druhé místo, v HLP byl 3. Je všestranným plemeníkem, jeho potomci se zúčastnili spolkových šampionátů a těžkých soutěžích v drezúře i ve skákání. Mnozí byli ježděni špičkovými jezdci: Ramina (Gert Wiltfang), Rici ( Ludger Beerbaum), Rockefeller (Andreas Krieg), Raphaela (Iver Börnsen), Robinson FRH ( Markus Beerbaum) nebo Radiator ( René Tebbel), který má ve skokovém sportu na území SRN vyděláno více než milion DM, a je vedle For Pleasure a Dobels Centa jedním z nejlepších sportujících plemeníků současnosti.

horse_renomee-big.jpg Renomee

Bílý plemeník Renomee ( Ramiro/Gothard, nar.1981) je dobře známí i u nás díky tomu, že působil v letech 1996-9 u ing. Müllera v Pardubicích- Měticích. Narodil se také v Zangersheide, v chovu jsou zařazeni jeho synové Rardy a Roderik, ve vysokém sportu jej nejlépe reprezentují Renomee by ZYX ( za sezonu 2000 zisk 24.5 tisíc DM ) a Renometo, rekordman ve skoku mohutnosti na sněhu – 220 cm. Jeho potomci vydělali na území SRN téměř půl milionu  DM. V otcovských stopách kráčí syn Roderik ( matka po Langraf I), jehož potomstvo má na kontě přes 200 tisíc DM.

Ramiro se stal jedním s pilířů světového chovu sportovních koní. V roce 2000 dosáhla suma získaná Ramirovými potomky na území SRN 4.175 miliónu DM, celkový zisk je ale daleko vyšší, vezmeme-li v potaz jeho 16-ti leté působení v zahraničí.

horse_ratina_z-big.jpg Ratina Z

Avšak zřejmě nejznámějším  potomkem  Ramira Z je klisna 20. století, kůň s největším počtem medailí z mezinárodních šampionátů , Ratina Z. Ratina se narodila 26.května 1982 v hřebčíně Zangersheide u pana Melchiora. Jejíj otcem byl , již zmíněný , Ramiro Z a matkou Argentina Z po Almé Z. Její ohromný skokový talent však zřejmě pochází již od její báby, klisny Heuréka Z, po Ganeff, přísluší k holštýnské rodině 8145. Ta patřila k nejlepším koním přelomu 60. a 70. let v Německu. Vyhrála řadu velký cen, např. VC Cách a byla 2. ve specifickém skokovém derby v Hamburku. Ratina Z prodělala vrchol své kariéry v sedle s Ludgerem Beerbaumem. Měla na svém kontě vítězství v mnoha Světových pohárech a Velkých cenách, včetně Cách  nebo též týmové zlato z MS z Den Haagu v roce 1994. K týmovému zlatu pro Holandsko a stříbru v jednotlivcí s Pietem Raymakersem na OH v Barceloně, přidala další týmové zlato z OH Atlanta pro Německo s L. Beerbaumem. Stejně jako ve sportu byla úspěšná v chovu. Pan Melchior nechal od Ratiny odebrat několik  embryí a v letech 1999 a 2000 se z nich narodilo pět hříbat, Acrobaat Z po Atlet Z, Carlot Z, Clever Z, a Crown Z všichni po Carthágo Z, a Treasure Z po Tlaloc la Silla.  Ratině Z se mimo zmíněné embriotransféry narodilo ještě pět hříbat : 1986 Calipa po Cor de la Bryere, 1988 Rex po Rebel Z I její pravý bratr, Ambiance Z po Artos Z, 2002 Aloha Z po Artos Z – též otec Arista Z, Comme II Faut po Cornet Obolensky. Ratina Z, kůň století, opustila tento svět 22.prosince 2010.

horse_garibaldi-_3big.jpg Garibaldi

V současné době v Čechách připouštějí čtyři plemeníci kteří přísluší k této linii. Je to zajímavý hřebec, švédský teplokrevník, 1477 Flyinge Garibaldy  901, hnědák , nar. v roce 1991, otci Robin Z,  z Dotsi  po  oldenburském Shift, ten po SF Zeus. Sportovní výkonnost tohoto koně dosáhla až na nejvyšší vrchol. V roce 20020 se tento kůň s jezdcem Filippo Moyersonem kvalifikoval na OH v Athénách. Jako člen švédského družstva se umístili na 4. místě a v jednotlivcích byla dvojice Loro Piana Garibaldy (sportovní jméno) na 12. místěJeho kariéra plemeníka se dá rozdělila dvou období. Na konci 90. let, kdy připouštěl ve Švédsku kde se po něm narodilo několik výborných sportovních koní na úrovni ST –T ( Vega, Corazon M, Garthon). Druhé období je v Čechách, po skončení krátké sportovní kariéry s dorostenkou Půlpánovou, tento plemeník byl v roce 2009 licentován, začal v Čechách připouštět v roce 2010 v inseminaci  Zemského hřebčince Písek. Jeho nejstarší potomci jsou letos tříleti. Nyní již dva roky připouští v přirozené plemenitbě na soukromé stanici. V roce 2014 připustil 15 klisen.

horse_rockn_roll-_3big.jpg Rock´n Roll

Dalšími kdo dosud působí v plemenitbě jsou otec 577 Rock´n Roll , bavorský teplokrevník, hnědák, po Rasso, z Landgraefi H po Landgraf I. Jeho syn je 726 Regent, bavorský teplokrevník, ryzák, z matky Furina – PA – H po Periander HB. 577 Rock n´Roll ve sportu absolvoval parkůry do st. „TT“ s účastí v Poháru národů. Rock n´Roll se vyznačuje ohromnou  skokovou potencí a vynikajícím charakterem, který přenáší na své potomstvo, též dosáhlo výkonnosti ve skákání st.“T“.  Dal do chovu dva syny – 726 Regent a 977 Orido z matky Omega A1/1 po Magnat a dále 120 dcer zapsal do plemenné knihy ČT. Jeho syn 726 Regent dosáhl sportovní výkonnosti „ST“, stejně jako jeho potomstvo. Zapsal  do klemenné knihy ČT 10 dcer.

horse_radegast-_2big.jpg Radegast

Bezpochyby  významný plemeník  této linie, který dosud připouští v Čechách je hřebec 2640 Radegast , po otci 5083 Raphael, z matky Wunschtraum po Wendekreis.  Tehto ryzák přísluší k hannoverské plemenné knize, je narozen v 1991 a u nás plemenní od roku 1994. Za tu dobu dal dochovu 7 synů (2764 Rašíd, 903 Rod Radegast, 897 Radegast Kubišta – Radek, Radoslav, Roland, Reno, 1354 Ramirez – HF) a 61 dcer. Mimo to si jistě mnozí pamatujete během jeho velice úspěšného působení na parkůru, kde se vyskákal až na st. „T“, stejně jako některé jeho potomstvo (Radek).