Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejznámější světové linie v původech sportovních koní - Landgraf I

28. 11. 2015

Václav Štěrba

horse_landgraf_i-_3big.jpg Landgraf I

Plemeník Landgraf I se narodil v Holštýnsku roku 1966. Otcem byl anglický plnokrevník Ladykiller xx, matkou klisna Warthburg po Aldato. Landgraf I se stal nejlepším producentem skokových koní v poválečné historii chovu sportovního teplokrevníka. Holštýnští chovatelé mu postavili bronzový pomník v životní velikosti, jehož odhalení při oslavě stého výročí holštýnského svazu v roce 1996 se Landgraf I ještě zúčastnil. V tomtéž roce navždy opustil světovou chovatelskou scénu.

Stejně jako jeho otec Ladykiller xx, i Landgraf I dával nejlepší hříbata s klisnami s vysokým podílem krve anglického plnokrevníka. Do plemenitby bylo zařazeno více než 130 Landgrafových synů. Holštýnský svaz měl dokonce na všechny jeho syny předkupní právo. Z mnoha potomků, úspěšných sportovních koní, jmenuji jen ty největší hvězdy: Lacros (d. Schröder), jeden z nejúspěšnějších koní své doby, na výhrách získal téměř půl milionu marek, Lanciano (P.Guerdat) reprezentoval Švýcarsko na MS Stockholm 1990 a olympiádě v Soulu, Libero H (J.Lansink) se za Holandsko zúčastnil MS Stockholm 1990 a zvítězil ve finále Světového poháru ve skákání v s´Hertogenbosh 1994,

Landlord 4 se s W. Meligerem účastnil MS ve Stockholmu (vydělal více než 300 tisíc DM), Lucky Luke (O. Becker) vydělal v letech 1989-1990 nejvíce peněz ze všech Landgrafových potomků (za celou karieu, a to i mimo SRN, 275 tisíc DM), Taggi (S. von Rönne) byla jedním z nejlepších koní 1992, získala zlatou medaili ve skoku družstev a bronzovou v jednotlivcích na MS v Haagu, Lausub (A. von Buchwaldt) má na kontě 46 tisíc DM a Louis reprezentoval Itálii jako čtvrtý Landgráfův potomek na MS Stockholm 1990. Do roku 2000 získali přímí Landgráfovi potomci neuvěřitelných 7.67 milionu DM. 30.8 % z jeho potomků registrovaných ve skokových soutěžích absolvovalo parkur stupně T, 13.3 %  drezůrních koní startovalo v T drezůře.

Jedním z úspěšných sportovců-plemeníků byl Labrador (Langra I/Ramzes x), narozený v roce 1976. Získal 30 národních i mezinárodních vítězství a umístění v parkurech stupně S-T a byl účastníkem MS 1986 v Cáchách. O dva roky mladší byl Lombard (Lombard/Ramiro), který nasbíral mnoho vítězství v T parkurech a Pohárech národů. Ač neměl v chovu moc příležitostí, získalo jeho potomstvo 705 tisíc DM a 23 % z koní registrovaných ve skokových soutěžích startovalo v T parkuru. V chovu po něm působí Lutz ( krátce připouštěl u pana Frischeise v Třeboni) a Lefevre. Není totožný s plemeníkem 2702 Lombard ( Landdgraf I, po Lord ), který působil v Albertovi.

Ještě úspěšnější než Lombard byl stejně starý Lacros (Landgraf I/Ernoe).V roce 1992 se kvalifikoval do finále Světového poháru v Del Mar (Kalifornie), kde byl třetí ve Velké ceně. V chovu má dva syny, Lorda Grannusse a Lorda Pezi, z matčiny strany polobratra výborného Liberty Life. Lord Pezi byl druhý na HLP a účastník MS mladých koní v Lannaken.

horse_landego-big.jpg Landego

Z našeho pohledu je zajímavý Landgráfův syn a plemeník Landego, protože jeho matka Germania 2 je díky své dceři Pioně (po Farnése) je bábou plemeníka Aldan (po Athlet Z), který u nás působil, v majetku p. Vaňhy. Landego bohužel uhynul již jako pětiletý v roce 1985, přesto jeho potomci pocházející z necelých tří připouštěcích sezon získali 662 tisíc DM a 30.9 % z nich startovalo v T parkurech. Landego je také mateřským otcem vítěze MS 1998 Gandiny Lianose (R. Pessoa).

horse_latus_ii-big.jpg Latus II

V letech 1980 a 1981 se po Landgrafovi I narodili praví bratři Latus I a II. Jsou to synové význačné klisny Folia (po Maximus), která je zároveň matkou plemeníků Capitol I a II ( Capitáno) a v ČR v letech 1993-5 působícího hřebce Celebrio ( Caleto II).  Latus I sám úspěšný na spolkovém šampionátu  skokových koní, krátce působil v hřebčíně P. Schöckemöhleho, po té odešel do Rakouska V SRN dal dva körované syny : Laurystona a Lasangose. Jeho potomci získali na území Německa 224 tisíc DM. Lauryston (Latus I/ Granit, nar. 1986) byl oldenburským zemským skokovým šampionem  1992 a dostal se i do rozeskakování spolkového šampionátu. Byl prodán do USA, kde ještě v roce 2001 úspěšně chodil mezinárodní parkury. Lasangos (Latus I/ Sandro nar. 1990) byl druhý ve výkonnostních zkouškách hřebců (HLP), skokový index vyhrál s 143 body. Stal se spolkovým šampionem pětiletých ve Warendorfu 1995, vyhrál zahajovací skákání,  finálovou kvalifikaci i finále dle motta přišel, viděl, zvítězil, což se před ním ještě žádnému koni nepodařilo. Byl stálou oporou svého jezdce K. Reinachera v mezinárodních parkurech, mimo jiné byl čtvrtý ve Velké ceně Mannheinu 1998. Druhým skokovým šampionem po Latus I byl Lagos 28, vítěz ve Verdenu  1990 s Otto Beckerem. Latus II byl v roce 1990 druhým nejúspěšnějším producentem skokových koní svého ročníku, do r.2000 získali jeho potomci 657 tisíc DM. 23.6 % koní registrovaných  ve skokových soutěžích startovalo v T parkuru. Dal 4 körované syny , 3 z nich se dostali do hlavní plemenné knihy: Lacour, Lyberty Valance a Lasus. V posledních dvou letech  působil v Tarpanu Odolena Voda, byl v majetku V. Hrnčiara. Koncem roku bohužel uhynul.

horse_libero_h-_3big.jpg Libero H

Z mnoha Landgráfových potomků, kteří se prosadili v zahraničí, nelze vynechat skvělého skokana Libero H (matka po Ronald). Tento hřebec (nar. 1981) odešel do Holandska, vyhrál s Josem Lansinkem 9 Velkých cen a 10 soutěží Světového poháru včetně finále. Třikrát spolu zvítězili v nizozemském mistrovství  a Libero H má celkem na kontě téměř milion dolarů. V Holanském chovu je neméně úspěšný, do plemenitby byli zařazeni 4 jeho synové a ze sportujících potomků stačí jmenovat jeho dceru Liberty, která se po vítězství v U.S. trials 2000 kvalifikovala na olympiádu v Sydney. Nejznámější z jeho synů je hřebec Numero Uno, který svými výsledky jak ve sportu tak v chovu se stal velice důstojným pokračovatelem svého otce.

horse_farness-big.jpg Warness

Zde je třeba zdůraznit, že v současnosti je v Čechách chovatelům jako plemeník k dispozici pětiletý hřebec  1942 Warness,který přísluší k této nejprogresivnější větvi této linie. Otcem Warnesse je syn Numera Una hřebec Warrant ( KWPN ). Warrant v současné době sportuje na té nejvyšší úrovni ( 160 ) s jezdcem Willem Simpsonem ( USA ). Matka Warranta Karanta ( Nimmerdor ) již dala několik mezinárodně úspěšných koní. Matkou Warnesse je klisna Bariness po Larino ( KWPN ), jejíž  polobratr Romanov II po Heartbreaker soutěží na úrovni 160. V krvi Warnésse je 9,4% genů Landgafa I,  9,4% hřebce Ahorn Z,  7,8% výborného KWPN plemeníka Farn a třeba 6,3% Furiosa II. Zde je patrné, že celý původ je složen, tak jak je v současnosti zvykem, z nejprogresivnějších genů, které jsou k mání. 1942 Warness je většího rámce, dostatečně mohutný tmavý hnědák, se středně dlouhým klenutým hřebčím krkem a dobrou, pevnou horní. Jeho silná záď garantuje ohromnou sílu odrazu. Tyto vlastnosti umožňují chovateli připářit jej i na menší a ne tolik silné klisny, kde by měl tyto nedostatečnosti vylepšit. Je to kůň úžasné mechaniky pohybu, jež by měl přenášet na své potomstvo. Jeho skokový projev je u nás nevidaný, ohromná síla odrazu značí perspektivu do vyššího sportu. Při tom všem je hřebec velice obratný a ukázněný. Chovatelé v tomto plemeníkovi mají možnost pozitivně zvednout úroveň svého chovu. V loňském roce, v prvním roce v chovu, připustil 50 klisen, s vysokým procentem natality. Doufám, že v roce 2015 bude zájem ještě větší, i kvůli tomu, že SCHČT tohoto plemeníka pro jeho nesporné kvality vybrala jako preferovaného a tím pádem březí klisny  ČT po tomto hřebci, obdrží příspěvek na poplatek za připuštění.       

 

Landgraf I se vypracoval na nejlepšího plemeníka na světě. Suma, získaná jeho potomky, překračuje všechny dosud zaznamenané rekordy. Jeho potomci, rozšíření po celém světě, se vyznačují velkými skokovými schopnostmi, ohromnou silou odrazu a dobrou mechanikou pohybu, jak dokazují početní vítězové körungů. Často dozrávají později, trpělivost majitele ovšem splácejí i s úroky. Landgraf I bude ještě dlouho ozdobou rodokmenu každého sportovního teplokrevníka. Cílem je přiblížit zakladatele linie Landgrafa I,  pochopitelně dnes existuje velké množství potomků, kteří mají  ve svém původu Landgrafa I, to však potřebuje hlubší rozbor a je tématem jiného pojednání.

horse_landino-big.jpg Landino

V Čechách  za poslední 25 let připouštělo několik potomků této linie. Asi první  byl hřebec Landruf, který byl zakoupen pro tehdejší PP Netolice. Pak následovali další: Latinus, Loutano s´Orion,  Lapaz, Liggoreto, Lagran, Larameé, Lombard, Landprinz, Lino J, Lascadell, Lancaster, Landino ).  Mám dojem, že v importovaných hřebcích jsou v Čechách nejvíce zastoupeni  příslušníci této linie, proto by bylo pro chov vhodné dále na potomky připařovat vybrané plemeníky ostatních liníí, kteří však mají na mateřské straně původu potomky linie Landgraf I.