Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejznámější světové linie v chovu sportovních koní - Alme Z

25. 11. 2015

            Václav Štěrba

          Ibrahim, otec tohoto plemeníka , byl jediný kůň světa, který získal dvě olympijské medaile a každou v jiné disciplíně. Jednu v parkurech a druhou ve všestrannosti.

Ibrahim Ibrahim

Zlatohnědý anglonorman Almé Z je fenoménem. Aniž by někdy působil v Německu, ovlivnil tento  v roce 1966 narozený syn Ibrahima z matky po plnokrevném Ultimate xx téměř všechny německé teplokrevné chovy, především za svého působení v belgickém Zangersheide v letech 1975-7985.

Almé Z Almé Z

Než se tam dostal, připouštěl v rodné Francii, kde dal mimo jiné plemeníky Galoubet A, I love you a Jalisco B, který je otcem skokového mistra světa ze Stokholmu Quita de Baussy. Všichni jmenovaní plemeníci hráli roli v mezinárodním skokovém sportu. Samotný Almé Z byl s Francoisem Mathé a Johanem Heinsem úspěšný v mezinárodních parkurech a své skokové vlohy v široké míře velkoryse předával svým potomkům.

Ahorn Z  Ahorn Z

Zřejmě první známý a úspěšný syn Almého Z byl hřebec Ahorn Z,  nar. 1979, z matky Heureka Z po holštýnském hřebci Ganeff. Ahorn Z byl pravým bratrem klisny Argentina Z, která dala 8 potomků, hlavně v roce 1982 legendární Ratinu Z , dále hřebce Rebel I – III, všechny po Ramii Z. Chtěl bych zdůraznit, že jde o osvědčenou kombinace genů Almé Z x Ramiro Z, kterou velice úspěšně užíval pan Leon Melchior. Jěště hodlám upozornit, že mnoho let po smrti klisny Argentina Z, v roce 2009 se narodila v Zangerscheide  klisna Ratina Gamma Z a ta je naklonovaná – to znamená klonem klisny Ratina Z.  Po Ahorn Z se narodilo více jak 300 hříbat . Za zmíňku stojí tři praví bratři Akord I – III.  Matkou je holštýnská klisna Ribecka po Calypso I náležející k rodině 7126. Nejstarší byl  Akord I, nar. 1983, který byl po úspěšné kariéře v Holandsku importován do USA. Za velmi krátkou dobu v plemenitbě dal velice dobré potomstvo.  Zajímavost, vítěz KMK šestiletých Jessie James, je po Con Cosmos z matky Jarin po Acord I. 

acord-ii.jpg Acord II

Acord  II se nar. v roce 1987, suveréně zvítězil v testu výkonnosti hřebců v roce 1991 v Münsteru, z 54 účastníků, s výslednou známkou 146,04. V roce 1992 se stal šampionem  holštýnska v Bad Segebergu a ve Verdenu vícešampionem Německa. Tímto stylem pokračovala jeho až na mezinárodní úroveň. Mnohem úspěšnější však byla jeho kariéra plemeníka. Zanechal více než 400 hříbat. Já se krátce zmíním o několika, které známe z Čech.  Hřebec Atlas, z Baroness VII po Coriander, Polobratr plemeníků Calido I a II, olympijské sportovní třídy a člen českého družstva v Cáchách. Acordino – T  z Balalaika I po Landgraf I. Krátce zde působil Acros, také z matky Landgraf I a jeho syn James z Anglie po Dietward – 7. Acord II byl též četně využíván v hannoverském chovu a z té doby u nás působí hřebec Armando B, z matky Gondola po Gotthard. Ještě třeba hřebec Anchorage z matky Wunderschöne po Wanderer. Samozřejmě je v chovu již řada jeho vnuků a pravnuků. Třetí bratr je Acord III se narodil v roce1994,  byl prodán do  Brazílie, kde se v roce 1996 stal šampionem mladých plemeníků. Později působil též v USA.  

Většina z Almého potomků narozených v Zahgersheide nesla hannoverský výžeh. Ani skutečnost, že dva ze tří jeho synů nasazených v Holštýnsku pocházeli z hannoverských matek, neodradila holštýnský svaz, jinak velmi uzavřený vůči jiným teplokrevným plemenům, aby si Almého krev učinil dostupnou. Ahorn, odchovaný ze slavné klisny Heureka, stejně jako z Gothardových dcer pochzející Aloubé Z a Atlet Z dokázalil v v Holštýnsku prosadit hřebčí linii svého otce. Stejně enormní význam měl ryzák Alexis Z na chov koní jihozápadního Němacka, přesněji řečeno Porýní-Falcu a Sárska. Také Alexisovi Z daly severoněmecké chovatelské svazy zelenou, jak v Holštýnsku tak v hannoverské oblasti najdete jeho potomky.

V roce 1984 byl jeden z Almého synů Aerobic prodán na PSI aukci za 650 tisíc DM. Zatímco Almého synové vedli své vítězné tažení Německem, nezůstávali francouzští chovatelé chovatelé nečinní a využívali prvotřídní syny Almého Z ze svého chovu. Galoubet A, sám vysoce úspěšný s Gillessem Bertrandem de Balanda, splodil malého a přesto tak skvělého hřebce Quick Star, vítěze celých sérií Velkých cen a plemeníka v Oldenbursku. Zde působí i Galoubetův vnuk Quattro B (Qredo de Paulstra), který vedle produkce nadějného potomstva sbíral úspěchy s Gilbertem Böckmanem v sedle.

Quidam de Revel

 

 

 

 

 Quidam

 

 

Také Holštýnsko se přes  Quidama de Revel snažilo rozšířit základnu krve Almého Z. Po roce 1985 se Almé Z vrátil do Francie a v roce 1991 chovatelskou scénu opustil. Stinnou stránku jeho úspěchů byla skutečnost, že se někteří z jeho výkonných synů a vnuků, stejně jako on sám, trápili s prasklinou varlete, mnohým bylo varle po kolice odstraněno. Přesto však dostatečné množství zdravých synů zajistilo linii Almé Z obrovský rozmach.

Baloubet du Rouet Baloubet 

Galoubet A (Almé Z/Nystag) se narodil v roce 1972 a jeho matka Viti byla klusák. V současné době je největší pýchou tohoto hřebce francouzský plemeník Baloubet du Rouet (nar. 1989 z matky po Starter), trojnásobný vítěz finále světového poháru ve třech po sobě následujících letech v sedle s Rodrigem Pessoou (BRA). Ohromoval všude po světě enormní skokovou potencí a silou, v letech své největší překonával nejobtížnější světové parkury s takovou lehkostí a přehledem, že své konkurenty ještě o třídu převyšoval. Byl obrovským favoritem olympiády v Sydney, ještě po předposledním kole vedl, ale ve finále ukončila jeho spanilou jízdu překvapivá neposlušnost na překážce číslo osm (oxer). Poté se lehkost jeho projevu částečně vytratila, ale stále se pohybuje ve světové špičce, momentálně je 3. koněm v pořadí BCM. Pro plemennou knihu Zangersheide a nový svaz Oldenburg-Intenational byl körován jeho v letošním roce pětiletý syn Balou du Rouet Z z matky po Continue (Contender).

Quick Star Quick Star

Chovatelé, kteří sledovali mezinárodní sport v době přibližně před deseti lety, mají jistě v paměti husarské jízdy ,,malého-velkého“ hřebce Quick Star (Galoubet A/Nithard, nar. 1983). Tento 159 cm vysoký koník byl jedním z nejlepších skokových koní své doby a zvítězil s Meredith Michaels (dnes Beerbaum) v mnoha Velkých cenách. Jen v SRN vydělal 247 tisíc DM, celková suma je nohem vyšší. Díky své výkonnosti byl i přes malý vzrůst zařazen do chovu. V evropském chovu působí Quick Starovi synové Quilot, Quardinus, Quebec a Quinctius . Též v Čechách v hřebčinci v Písku je k dispozici vynikající  syn Quick Stara  hřebec Quick Lauro Z, sportovním jménem AK. Narodil se v roce 1994, u Paula Schockemöhleho v Mü hlen. Jeho matkou byla oldenburské klisna Laura po Lauriston ( Latus I – Landgraf I ), která přísluší k hannoverské rodině 680. Quick Lauro Z byl vynikající parkůrový kůň světové úrovně a zároveň připouštěl jako plemeník hřebčína Zangersheide. V současnosti se českým chovatelům nabízí jedinečná možnost, využívat plemeníka, který podle nejnovějších německých odhadů plemenné hodnoty patří k nejlepšímu 1% plemeníků v Německu. Zařadil se tak do elitního klubu, vedle plemeníků jako jsou Cassini I, Carthágo, Contendro, Cornet Obolensky nebo třeba Darco, ale podle českého zvyku, co je v Čechách je vždy horší, než to co je možno pořídit za draho z venku. Ještě malá zajímavost. Quick Laurův syn Quich Diamond z matky po Catango Z, oba plemeníky z Čech dobře známe, již dosáhl výkonnosti GP 160 a nastálo se usadil na okruhu nejprestižnějších pakůrových závodů současnosti.

I Love You I Love You

Hřebec I Love You, nar. v roce 1974, otec Almé Z, matka Elysia po Nykio,  byl ve své době nejlépe sportujícím hřebcem světa. Získal jedno první a jedno druhé místo ve světovém poháru a dokázal zvítězit mimo jiné ve Velkých cenách v Calgary a Washingtonu. Stal se americkým koněm roku 1983. Do německého chovu byl zařazen jeho syn I Need You. V chovu českého taplokrevníka je zařazen jeho syn I Love You Ibišek z klisny Manie po Narcos II, který byl odchován ing. Müllerem díky mraženým inseminačním dávkám.

Jalisco B Jalisco B

Chovatelsky ohromně úspěšným hřebcem, potomkem Almého Z, se ukázal plemeník Jalisco B. Tento příslušník plemenné knihy Selle Francois, se narodi v roce1975  z matky Tanegra po plnokrevníku Furioso A1/1.  Stal se otcem více jak 600 hříbat a nepřeberné množství jeho přímých potomků skákalo  mezinárodní parkury nejvyšší obtížnosti. Na olympiádě v Barceloně zářili jeho dva synové: Quidam de Revel (H. Godignon) byl čtvrtý ve skoku jednotlivců a bronzový ve družstvech a Quito de Baussy (E. Navet) byl v jednotlivcích jedenáctý a stejně jako Quidam bronzový ve družstvech. Právě Quidam de Revel,  dále založil samostatnou úspěšnou větev linie Almé Z. Narodil se v roce 1982, po Jalisko B, z matky Dirka. Jeho plemenná příslušnost je Selle Francois.  Matka Dirka dala celkem 13 potomků. Za zmínku jistě stojí, že v roce 2005, mnoho let po smrti Dirky, se v hřebčíně Zangensheide narodil clon – Quidam de Revel II Z a nebo též Paris Texas Z , pravý bratr. Quidam de Revel jako účastník OH byl velice úspěšný ve sportu, ale možná mnohem víc úspěchů dosáhl jako plemeník . Narodilo se po něm více jak 1700 hříbat  a řada z nich, stejně jako jejich otec byla až v tom nejvyšším sportu. Namátkou můžu uvést např. Verdi, Revelry, RBG Prince de Revel, Otis Barbotiere, Dollar de la Pierre, El Caprocho, Nabab de Reve, El Campeon‘ s, Up Chiqui, Jack de Rooses, Quibell, Godsend du Reverdy a mnoho dalších. Pokud bych měl zmínit všechny jeho významné potomky v chovu dalo by to na několik pokračování vzhledem k četnosti jeho potomstva. Proto se zmíním pouze o dvou jeho potomcích kteří se významně zapsali do našeho chou a působí v Čechách.  

Guidam´s Sohn Guidam´s Sohn

            Zaručeně nesmazatelnou stopu v Českém chovu zanechal hřebec Guidam´s Sohn, vlastním jménem Ut Liekt Goed - KWPN, jak ho pojmenovali v Holandsku. Narodil se 27.června 2001, po otci Quidam, dále quidam de Revel, z matky Fanakta, která je po významném plemeníkovi SF Zeus, dále Akteur  ( Amor ). Guidam´s Sohn přišel do Čech hřebčince Písek jako tříletý a hned od začátku se velice dobře předvedl, neboť se nelíbil výběrové komisi, která hodnotila zkoušky tříletých plemeníků a i přes značnou nevoli chovatelů, nebyl po zkouškách zařazen do chovu. Přesto si tento hřebec licenci plemeníka nakonec získal svými výbornými sportovními a hlavně vítězstvím v KMK pětiletých.  Z toho důvodu připouštěl u nás pouze jednu sezónu a tehdy připustil 62 klisen. Z tohoto období se narodilo 45 hříbat. Z nichž se ve sportu, do dnešní doby, objevilo 20 a jestli mám dobrý přehled tak pět jich má úspěšně absolvovaný parkur stupně „T“. Po ročním působení v českém chovu se Guidam´s Sohn vrátil do Holandska, kde úspěšně pokračoval ve sportovní kariéře ve stáji Jos Lansinka. Bohužel zranění tuto úspěšnou dráhu přerušilo a tak se na sezónu 2013 opět vrátil jako plemeník do Čech, kde připustil 168 klisen a z toho se narodilo 102 hříbat.

Galandro ZH Galandro ZH

Jedním z nejúspěšnějších potomků hřebce Guidam´s Sohn je jeho syn 1558 Galandro ZH, je narozen v roce 2007 z matky 21/417 Palomina Princes po Lopez – 17. Tento hřebec je rovným dílem ve 4. a 5. generaci  ( 9,4%) prochován na otce Almé Z a zároveň, na v Čechách velmi oblíbenou linii, hřebce Przedswit X. Z toho důvodu je předpoklad, že Galando, pokud by byl připařován na klisny, které mají Przedswita v původu, mohl by napomoci renezanci této linie. Snad toho příznivci linie Przedswit a majitelé těchto klisen využijí. Galando je velice úspěšný ve sportu, již dosáhl na parkůru výkonnosti „T“. A věřte, že je to dosti náročné, pokud vezmeme v úvahu, že přitom zároveň plní funkci plemeníka. Do loňského roku se po něm narodilo 15 hříbat a v prvním ročníku celostátní přehlídky hříbat plemene ČT ve Zduchovicích, v roce 2013,  vyhrál oddíl hřebečků jeho syn Gucci – Geraldo – Donth. Na hříbárně  ZH Písek na Novém Dvoře je pěkná kolekce čtyř jeho synů a mohu tvrdit, že se jeví opravdu velice nadějně.    

Quaid Quaid

Ještě na jednoho potomka z této větve linie Almé Z bychom neměli zapomenout. Je to hřebec Quaid FRH ( o.: Quidam´s Rubin, m.: po Voltaire, 2004 ), který připouští v inseminaci čerstvým semenem ve Stáji Mustang, ale přísluší k hannoverské plemenné knize. Quaid jako, zřejmě, jediný český kůň  v historii jako pětiletý zvítězil na Bundesschampionátu ve Warendorfu. Pak dále pokračoval v úspěšné sportovní kariéře s J.Ehningem.

Ještě je nutné zmínit několik plemeníků, kteří u nás připouštěli a zanechali zde množství výborných koní. Když je vyjmenuji jistě si jejich vynikající potomky vybavíte.  První byl hřebe SF 440 Ascot, nar 1982, po Almé Z, z Bella po Prince Du Cy. Po Ascot  je v PK ČT evidováno 109 hříbat.  Dálším je hřebec 855 Palisco, nar . v roce 1981, po o.: Jalisko B, M.: Ines des Barres. Po tomto hřebci je evidováno v PK ČT 131 hříbat. Další je  holštýnský hřebec 522 Aldan , o.: Atlet Z, m.: Phiona po Fazoly. Po tomto hřebci je evidováno v PK ČT 112 hříbat. Ještě jednoho hřebce je nutné uvézt. Je jím krásný ryzák, který stále ještě udivuje svými famózními výkony, člen reprezentačního družstva Českých skokanů, 2997 Aristo Z. Do dneška připustil přes 600 klisen a protože jěště určitě nás bude pár let ohromovat, není jeho statistika ani zdaleka u konce. Původ hřebce je asi všeobecně známý, ale pro úplnost. O.: Artos Z, m.:Cartairise Z po 5035 Carthago Z, nar. 2001.                       

Almé Z se výrazně prosadil i jako mateřský otec a to v naprosté převaze ve spojení jeho dcer s hřebcem Ramiro Z. Almé se zapsal nesmazatelnou stopou do rodokmenů nejen francouzských, belgických a německých koní, ale patrně všech evropských teplokrevných plemen, chovaných pro parkurové či drezurní soutěže. Stal se jedním z nejvýraznějších plemeníků 20. století a určitě prvním, o němž se mluví jako o euro hřebci. Úkolem tohoto pojednání není vyjmenovat všechny potomky, kteří přináleží k dané linii, ale aby si čtenář vytvořil potřebný přehled. Pak je také možné, že zde někdo nenajde svého oblíbeného.

Na závěr opět něco málo z hipologie. V tomto období je vidět jak po pastvinách pobíhá klisna a je následována letos narozeným hříbětem. Bohužel se občas setkávám s tím, že hříbátko není v takovém stavu - kondici, jak by se dalo očekávat. Má to několik důvodů. Především nedostatečná výživa, špatné ošetřování a také nedostatek pohybu. Rozhodujícím obdobím, které nejvíce ovlivní příští kariéru koně, je období odchovu, to značí od narození do doby kdy kůň začne pracovat a ještě roste. Při často podceňované fázi růstu koně, vznikají nevratné změny na organizmu zvířete, které dokáží zásadně zkomplikovat cestu k budoucímu sportovnímu úspěchu. Velice rychlý  váhový ( 50 – 60% ) a růstový  ( až 90% ) přírůstek  dosáhne  hříbě v prvním roce života. Pro správný vývoj kostí, svalů a vnitřních orgánů je nutný plynulý vývoj, připadné výkyvy je třeba okamžitě eliminovat na minimum. Genetika (dědičnost), výživa a organizace chovu, jsou nejdůležitější faktory, které mají vliv na rychlost růstu a kvalitu odchovaných koní. Pokud připařujeme plemeníky, kteří jsou z oblastí oldenburské , hannoverské, holštýnské, KWPN nebo SF, je nutné si uvědomit, že tito pocházejí z přímořské oblasti pod vlivem Golfského proudu z mnohem příznivějších půdně – klimatických podmínek, než je v Čechách. Již tuto skutečnost je třeba brát v úvahu, totiž že na to, aby potomstvo bylo u nás srovnatelné, je třeba tento nedostatek nahradit něčím jiným. Výživa nemůže překonat nedostatky v genetice, ale správné množství a složení krmné dávky může ovlivnit růst tkání, kostí a svalů. Naopak omezený příjem živin může vést ke zpomalení růstu v počátečním stádiu života.  Sající hříbata by měla se naučit v 1. až 2. měsíci přijímat jadrná krmiva. Je třeba dbát, aby krmná dávka kromě běžných živin obsahovala dostatek minerálních látek především vápníku, fosforu, mědi a zinku. Zároveň se v žádném případě nesmí zapomínat na dostatek přiměřeného a pravidelného a pravidelného pohybu. Volný pohyb má příznivý vliv na vývin kosterní a svalové soustavy. Odchov v členitém terénu pomáhá utvářet dobrý postoj končetin, ale i rozvoj plic a správný vývoj srdce a krevního oběhu.  Nejhorší pro potřebný růst a vývoj mladých koní v odchovu jsou některé současné metody jako je 24/7. Kdy majitel koně je přesvědčen, jak se kůň nemá dobře, když je nepřetržitě ve výběhu o vodě a trávě mnohdy nevalné kvality, že je to návrat k přírodě. Ten samý majitel by asi těžko chtěl bydlet v jeskyni, bez elektřiny, auta, televize. Je třeba si uvědomit, že tento způsob se nehodí pro koně každého plemene. Současní kříženci ušlechtilých plemen, chovaní k jezdeckým účelům, ať pro rekreaci nebo sport, vyžadují mnohem více pohybu, kvalitní péči a kvalitní výživu.  

 

Ještě obecná pravidla:

  1. Hříbatům musíme poskytnout dostatek času a prostoru k tomu, aby mohla sežrat svoji krmnou dávku
  2. Pokud měníme skladbu krmné dávky děláme to   postupně.
  3. Musíme znát potřebu živin hříběte a podle toho                   hříbě krmit.
  4. Musíme mít přehled o kvalitě krmiva, které hříbě                   dostává.
  5. Dbáme na dobré zooveterinární podmínky ve stáji, hlavně na čisté žlaby a napáječky. Odstraníme zbytky krmiva.
  6. Umožníme koním přístup k solnému lizu.
  7. Pravidelně hříbata odčervujeme.
  8. Nezanedbáváme starost o pastviny a jejich údržbu.