Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otlaky kůže

MVDr. Pavel Sedláček

zveřejněno v KONĚ Č. 6/2006 , s.15

Pokud sedlo, podbřišník nebo jiná část jezdeckého nebo tažného postroje není dostatečně přizpůsobena a nebo leží na nesprávném místě koňského těla, dočkáme se nepříjemného onemocnění, kterému se dá ale dobře předcházet - otlaků. A nejsou to jen bolestivé příznaky, které zjistíme poměrně brzy, protože nás na ně kůň velmi brzy upozorní. otlaky ale můžeme také kvalifikovat jako jednu z možností týrání koní, protože porušují pohodlí koně a často i jeho výkonnost. V dalším odstavci si povíme jaké příznaky je provázejí a jak se jim dá předcházet.

saddle-view-behind.jpg bad-saddle-fit1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otlaky mají nejrůznější příčiny. U jezdeckých koní to nejběžněji bývá nepřizpůsobené nebo nevhodné vybavení. Tj. např. špinavá nebo přeložená a neupravená sedlová podložka, mokrý, zpocený nebo špinavý podbřišník, špinavé nebo nepřizpůsobené kamaše nebo ochranné zvony. A další nepřizpůsobené a neudržované vybavení včetně bandáží a uzdečky nebo stájové ohlávky. Poslední pak patří společně s nepřizpůsobeným chomoutem nebo poprsním postrojem, mokrým nebo zpoceným chomoutovým polštářem příp. příliš utaženou podpínkou nebo podocasníkem k původcům otlaků u koní tažných. Bohužel ale může být příčinou i sedlání nebo zapřahání neošetřeného, zpoceného nebo špinavého koně, kdy chomáčky srsti vytvoří stejný tlak na kůži pod postrojem stejně jako kus hlíny nebo kamínek.

19a6081927_85472856_o2.jpg

scapula-forward-small.jpg

K čemu tedy dochází většinou víte. Zpočátku odřené chlupy v místě tlaku, později zánět kůže, posléze podkoží s otokem příslušného místa. Ale koňská kůže  se srstí není jen ochranný, teplý kabát proti větru, dešti, špíně a vnějším parazitům. Je to velmi důležitý orgán s mnoha funkcemi. V místě tlaku nedochází pouze k příznakům zánětu, ale k porušení výměny látkové a prokrvení tohoto místa. Potní žlázy nejsou dostatečně zásobeny elektrolytem, vodou, bílkovinami, ale i adrenalinem a přestávají produkovat pot. Srst v místě tlaku i při náročné práci zůstává suchá a pokud tlak zůstává dlouhodobě, nebo opakovaně, dochází i k retenci (zadržení) produktu mazových žlázek a to ještě komplikuje zánětlivé změny v místě tlaku. Ale to už kůň jasně dává najevo svoji nespokojenost. Reaguje citlivě na jakýkoliv dotyk, pokládá uši, není ochoten klidně spolupracovat. V tomto případě je nutno nechat koně v klidu (ne bez pohybu) a léčit počínající zánět kůže. Velkým tlakem také bývají porušeny pigmentové buňky v chlupových váčcích a nejsou dostatečně zásobeny kreatinem a pigmentem. Může se také ale stát, že jsou tyto buňky úplně zničeny a pak v místě otlaku po odeznění zánětu začnou růst bílé chlupy a tak vznikají nenávratné bud' prokvetlé (menší zánět) nebo dokonce bíIé skvrny na kůži a v srsti, které prozradí bývalé otlaky.

eavzj7dtwounds-0051.jpg

 

 

 

 

 

 

 

leg2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Příznaky otlaků :

 • zježené chlupy v oblasti tlaku
 • jedno nebo více míst, která při zapocení koně zůstávají suchá
 • drobné oblasti, kde kvalita kůže  je odlišná (silnější, zduřená)
 • kůň v místě otlaku reaguje citlivě až nervozně při příjemném dotyku
 • kůň se nenechá v klidu nastrojit
 • místa bez srsti se zduřením a zčervenáním

bad-fitting-saddles-photo-31-1024x764.jpg

bad-fitting-saddles-photo-11-1024x764.jpg

 

Možnosti co dál : 

Nejprve zjistit příčiny. Prohlédnout postroj ať jezdecky nebo zápřežní velmi pozorně. Očištění, omytí postroje a dobré vysušení. Pak kožené části dobře namazat. 

Místa otlaků v první fázi omýt a chladit. Pak na postižená místa připevnit bud' houbu nebo měkkou látku nebo mulové kompresy a udržovat ve vlhkém a chladném stavu. Dále pak pomáhá přikládání obkladů s heřmánkem nebo arnikou. Postižená místa je možné omývat i ovocným octem. V případě většího zánětu dobře poslouží zinková pasta nebo heřmánková mast. Uklidňující účinek mají i masti z máty, meduňky nebo pampelišky. Jinak samozřejmě vám dobře poradí zkušený veterinář, a to zvláště v případech, kdy došlo k poškození kůže do větší hloubky nebo když se jedná o sekundární absces potních nebo mazových žlázek.

Jak předejít otlakům :

 • kontrola postroje před i po použití
 • přizpůsobení a čistota především na kůži ležících částí postroje
 • čistota a dobré ošetření koně
 • pozor především na provázkové podbřišníky
 • po ustrojení koně zkontrolovat správnou polohu všech částí postroje
 • lehce nanesený Baby pudr u mladých koní na nezánětlivou kůži v tenké vrstvě klidní, chrání a mastí kůži
 • zpocené sedlové podložky a chomoutové polštáře dobře po odstrojení omýt vlažnou vodou
 • slabé příznaky otlaků okamžitě ošetřit

.