Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nezvyklé onemocnění koní - Borrelioza

MVDr. Pavel Sedláček

zveřejněno v KONĚ č.9/2006

getty_rm_3d_illustration_of_lyme_disease_bacteria.jpg 

 

 

 

 

 

 

Borrelioza je svým celým komplexem multisystémové onemocnění, které může postihovat srdce, kůži, oči, klouby nebo centrální nervový systém (tj.mozek a míchu). Ted' nechci byt pro Vás zcela nesrozumitelný, ale některé základní pojmy si musíme vyjasnit. Celý tzv. Borrelia-Burgdoferův systém zahrnuje 12 - 14 druhů Borrelií z nichž pouze 3 nebo 4 jsou nebezpečné pro člověka a 3 - 6 pro zvířata. A nejedná se pouze o koně nebo psy, ale postiženy mohou být i myši, veverky, ptáci aj.. A každý z těchto původců onemocnění se může projevovat odlišnými příznaky. V lidské medicíně je vědecké poznání tohoto původce i onemocnění již daleko, u zvířat je teprve na začátku.

U lidí je bezpečným poznávacím znamením kruhové zarudnutí kolem místa vpichu klíštěte. To se ukáže u 40 - 60% nakaženych. Je však také možnost, a ta se týká také zvířat, že vzniká tzv. cestující červená skrvna (Erythema migrans), která se už často přehlédne. Toto přehlédnutí je nebezpečné v tom, že se každý den zdvojnásobí množství Borrelií a celé onemocnění se pak může stát chronickým. Již delší dobu víme, že léčba správnými antibiotiky zabrání onemocnění a dochází k úplnému vyléčení. V krvi však zůstává titr protilátek, což znamená, že organismus se setkal s Borreliemi a že bud' sám nebo s pomocí antibiotik si s Borelliemi poradil.

Věnujme se však chronické formě, která přichází v úvahu samozřejmě i u lidí, ale většinou se s ní setkáme u zvířat, protože si nevšimneme v srsti zarudnutí kůže. O chronické Borrelioze mluvíme, když pomnožené Borrelie se etablují (usadí) na některých místech organizmu (např. v kloubech). A tato infekce se nemusí projevit ihned. Může to byt i po letech, kdy organismus je oslaben jiným způsobem. U lidí zhruba 20% infekcí Borreliemi vede k onemocnění. Jak už jsem výše uvedl, imunitní systém si s nimi poradí. A samozřejmě znalost lidí o možnosti infekce přes klíšťata napomáhá k včasnému léčení a eventuelně k vyléčení. Statisticky ročně dochází např. v Německu u lidí k miliónům přichycení klíšťat a to vede k přenosu onemocnění zhruba v každém stém případě.

lyme-disease-in-horses-300x225.jpg

U zvířat je tomu podobně. Diagnostika u lidí je jasná. Nález protilátek v krvi v různé výši titru. U zvířat je diagnostika na Borreliozu zatím v plenkách. Většinou veterináře ani nenapadne, že by mohl vyšetení na toto onemocnění požadovat. Vyšetření v Německu a v USA jako pozitivní jsou dokumentována asi v  50, resp. 240 případech. Vyšetření byla pozitivní u případů, kdy nebylo možno žádnou jinou diagnozu stanovit. Příznaky byly hubnutí a výpadek výkonnosti (24%), záněty kloubů (12%), kulhání bez jiného nálezu (10%), neurologické příznaky (13%), onemocnění očí (záněty víček, rohovky i celého očního bulbu) (4%). 

Proč jsem napsal tento článek? Protože zatím jsme o tamto onemocnění ve veterinární medicíně mnoho neslyšeli a ani se o ní neuvažovalo. A protože např. v Německu byli touto nemocí postiženi takoví koně jako např. Apache, špičkovy drezurní kůň lsabell Werth (vyléčen bez následků ) nebo Fighting Alpha, špičkový skokový kůň Larse Nieberga (ten si následky nese dále).

O klíšťatech (u nás nejběžnější lxodes ricinus) toho doufám víte dost, i o tom jak je vytahovat.  Tak tedy pozor. Prohlížet koně celé léto i podzim, a pokud najdete, vytáhnete a následně bude mít kůň nediagnostikovatelné zdravotní problémy , máte námět k přemýšlení.

102_2976.jpg

ia_horses_lyme_tick.jpg