Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kůň je v zimě nabit energií. Co s tím?

MVDr. Pavel Sedláček

zveřejněno v KONĚ č.6/2004

img_1899.jpg

Modrá obloha, čistý mrazivý vzduch, který se tak krásně dýchá jezdci i koni, sněhem pokrytá krajina, ideál zimy. Ale i tato idyla může mít pro některé majitele koní nebo jezdce trochu trpkou příchuť. Nadržené koně, kteří pod sedlem nebo na ruce tančí, poskakují nebo dokonce vyhazují. l ti nejhodnější koně jsou plni explozivní energie. Připomínají někdy své divoké předky a často nekontrolovatelný úprk zaznamenáme nejen při vypuštění na zimní vyběh, ale i na lonži (nebo s lonží). 

img_5710.jpg img_5712.jpg img_5713.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale koním bohužel hrozí i určitá rizika. V zimě jsou časté zlomeniny především spěnkových a korunkových kostí. ,,Studené" nedostatečně prokrvené kosti jsou při těchto zimních ,,radovánkách" vystaveny nadměrnému tlakovému i tahovému zatížení, které často převyšuje fyziologickou možnost tkání kostí, vazů a šlach. Kosti se tríští tak, jako bychom kladívkem udeřili shora na obráceně postavenou skleničku. Takovéto u koně časté zranění je po slabém třesknutí okamžitě následováno silným kulháním. A takovýmto případům, stejně jako potrhání vazů nebo akutním zánětem šlach, lze předcházet. Například tím, že než koně v zimě vypustíme ven nebo před prací venku, koně cca 20 minut vykrokujeme na měkčím podkladě. Teprve pak jsou kloubní pouzdra a šlachové pochvy, stejně jako kosti, dostatečně prokrveny a šlachy i vazy uvolněné a vláčné. Koně nemají klouby prstu (spěnkový, korunkový, kopytní) schopné rotace tak, jako psi nebo kočky. Jako stepní zvířata jsou anatomicky postavena tak, aby překonávala dlouhé trasy na rovné zemi. Proto také koně čeloročně ustájení volně jsou k podobným zraněním odolnější než koně chovaní celoročně v boxu. Ti pak snadněji na nerovné nebo promrzlé půdě trpí zlomeninami nebo zraněními šlach a vazů. Připomínám zde, že stádový odchov hříbat na pastvinách (celoroční) má mimořádný, vliv na odolnost takto odchovaných koní na výše uvedená zranění.  

img_1292.jpg

A ted' několik řádek jak výše uvedeným problémům předcházet :
Již výše jsme si napsali o tom, že provádění nebo kroková práce pod sedlem je jedna z možností. Musíme si uvědomit, jaky denní režim má náš kůň. Musíme také zhodnotit systém zimního krmení tak, abychom nepřekrmovali koně krmivy energetickými, která nejsou tělem využita a navíc dodávají koni tzv.explozivní energii.  Zaměříme se naopak na krmiva vitamínová a taková, která zajistí přísun stopových prvků nezbytných pro zajištění obranyschopnosti organizmu. Když jsme toto uvedli na přijatelnou míru, budeme se věnovat další prevenci. Jedna z dalších možností je koně před vypuštěním do zimního výběhu nebo před prací venku lonžovat. Práci na lonži (dlouhé oprati) majitelé koní i jezdci znají (i když o tom mám někdy pochybnosti). Doporučuji pouze při této práci koně vyvázat co nejníže. Tak dostaneme jeho pohyb pod kontrolu. Kůň se nemůže vzpínat, nemůže házet hlavou, vyvázání dole mu zabrání kývnutí a následné zvednutí hlavy a krku při nacválání. Tak začíná první fáze pohybu na lonži. lndividuelně podle koně pak vyvázání prodlužujeme a vyvazujeme výše za předpokladu, Že kůň je klidný. Stejně tak má prevenční vliv i velikost kruhu, který musí být zpočátku velký a postupně s uvolněním koně se může zmenšovat. Někteří majitelé koní a jezdci dávají přednost uvolnění při tzv. zahřívací fázi pod sedlem tak, že 10 min.krokují a pak dalších 10-15 min. pracují pouze v lehkém sedu. Doporučují ale použít martingal, aby kůň nemohl házet hlavou a vymanit se tak z moci jezdce. Pracují pak s koněm do jeho lehké únavy, takže další den jeho energie nepřekypuje a chová se i ve výběhu klidněji. Je samozřejmé, že kůň i v zimě by měl mít možnost výběhu event. i s dalšími koňmi, protože i komunikace mezi nimi vede k celkovému psychickému zdraví koně.

img_0005.jpg
Určitou formu uvolnění koně používá s úspěchem Linda Tellington-Jonesová formou masáží. Vzhledem k tomu, že jsem si to sám zkusil, mohu doporučit zamyšlení nad touto metodou. Popisuje tuto metodu (říká tomu lízání hovězím jazykem) následovně: Postavíme se na úroveň podbřišníku (míněno u sedla), tj. asi dlaň za loketním kloubem jednu ruku položíme koni na hřbet a druhou pod břicho koně. Ohneme mírně konce prstů a jemně kroužkovými pohyby masírujeme kůži koně shora dolů. Pak posuneme ruku o šířku dlaně a opakujeme tytéž pohyby. Doporučuji na každé straně masáž 3-5 minut. Touto masáží reflexně prohříváme celé tělo.

Snad jen poslední poznámku. Pro psychické uklidnění skutečně pomáhá masáž špičky ucha koně 1-2 min., nebo masáž od vnějšího koutku oka přes stranu čela a obkroužit základnu ucha. Samozřejmě že jemně. Kůň za chvíli začne přivírat slastně oči. Tím bylo výsledku dosaženo.

img_8890.jpg img_8935.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přeji Vám tedy přes zimu co nejméně úrazů.
MVDr. Pavel Sedláček